Švihov

Městečko Švihov leží v Plzeňském kraji, cca 30 km od Plzně a 11 km od Klatov , v údolí řeky Úhlavy. V současnoti má kolem 1160 obyvatel. Nejznámější pamětihodností je národní kulturní památka hrad Švihov , který se rozkládá na okraji obce. Je to gotický vodní hrad, postavený na přelomu 15. a 16. století. Pro návštěvníky jsou v sezoně od dubna do října otevřeny dva prohlídkové okruhy: „Hrad“ a „Kuchyň“. Specialitou jsou oživené noční prohlídky o prázdninách.  Krom toho, že hrad samotný stojí určitě za návštěvu, pořádá se v jeho areálu celá řada kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, koncerty, výstavy nebo festivaly, např.  Švihovské hudební léto – přehlídka dechových orchestrů, hudební festival „České hrady“ nebo “Noc filmové hudby“ atd.
Bližší seznámení s historií města umožňuje naučná stezka, která je rozdělena na vnitřní a vnější okruh. Na informačních tabulích vnitřního okruhu jsou popsány pamětihodnosti města: krom hradu stojí za zmínku kostel sv. Jiljí, starý židovský hřbitov, kostel sv. Václava, špitální kostelík sv. Jana Evangelisty.  Vnější okruh je dlouhý 26 km a seznamuje i s okolím Švihova a jeho přírodními krásami: např. Přírodní rezervace Běleč, přírodní památka Stará Úhlava, Kokšínský hrádek, zámek Červené Pořící, Kamýcká skála,  pravěké hradiště Lhovice-Tuhošť.
Okolí města a krásná příroda umožňuje sportovní vyžití na kolech (přes město vede cyklostezka č. 38, která vede z Merklína až na Železnou rudu), pěší turistiku . Koupání je možné v řece Úhlavě, nebo na koupališti v Dolanech, nebo v Klatovech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>